Ciepło przez cały rok

Ciepło przez cały rok

Czy latem musi być ciepło? Oczywiście. Tak odpowie każdy z nas, na zadane w ten sposób pytanie. A gdyby to pytanie dotyczyło nie warunków atmosferycznych a ciepła sieciowego, czy odpowiedzielibyśmy podobnie? W pierwszym odruchu na twarzy każdego z nas pojawi się wyraz zdziwienia. Jak to? Ciepło w grzejnikach latem?! Wydaje nam się oczywiste, że ciepło do naszych mieszkań dostarczane jest w miesiącach październik – kwiecień. Przyzwyczailiśmy się do tzw. sezonu grzewczego. Natomiast w okresie letnim, gdy zdarzały się zimne i deszczowe dni, pewnie niejednokrotnie zastanawialiśmy się, czy możliwe byłyby dostawy ciepła. Na to pytanie odpowiedź brzmi: tak.

W ostatnim czasie najwięksi dostawcy ciepła promują usługę komfortu cieplnego przez cały rok. Największą barierą dla promocji i rozwoju tej usługi jest brak wiedzy o jej istnieniu. W naszej mentalności ugurntowała się świadomość, że ktoś za nas decydował o rozpoczęciu i zakończeniu dostaw ciepła. Kolejną barierą we wdrażaniu tej usługi stanowi czynnik finansowy. Nieustanne podwyżki niemałych już cen ciepła skutecznie odstraszają od rozważań czy debaty na temat całorocznych dostaw ciepła do zasobów mieszkaniowych.

Pamiętajmy, że obecnie węzłami cieplnymi steruje automatyka pogodowa. Odpowiednio skonfigurowana (zgodnie z życzeniem odbiorcy) steruje dopływem ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej. Gdy temperatura spada poniżej zadanej wartości, to następuje automatyczne włączenie węzła cieplnego i uruchomiona zostaje dostawa ciepła do budynku. A gdy wzrasta powyżej zadanej wartości, automatyka odcina dostawę ciepła na cele grzewcze. Zatem nie należy obawiać się, że ciepło będzie w naszych grzejnikach, gdy za oknem będzie upalne lato. W oczywisty sposób powstaje pytanie: czy taka usługa jest droga? W 2005 roku Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przeprowadziło eksperyment i wprowadziło usługę “Ciepło przez cały rok”. Analizy wykazały, że średni miesięczny koszt ogrzewania 1m2 w okresie letnim (w przedmiotowym eksperymencie od czerwca do września) wahał się od 2 do 13 groszy w zależności od stanu budynku oraz określonej temperatury na automatyce węzła cieplnego (przy której włączał i wyłączał się węzeł cieplny). Mieszkanie o powierzchni 50m2 poniosło średnie koszty ogrzewania w miesiącu letnim od 1 do 6,5 zł. Szacowany wzrost rocznych kosztów ogrzewania w przypadku całorocznych dostaw ciepła wahał się od 0,3 do 3%.

Warto wiedzieć, że utrzymywanie przez cały rok komfortu cieplnego w mieszkaniu to nie tylko kwestia naszego dobrego samopoczucia. Wpływa on istotnie na stan techniczny budynku oraz na nasze zdrowie. Ciepło w mieszkaniu to nie tylko temperatura powietrza, które nas otacza. To również ogrzewanie ścian i innych elementów konstrukcyjnych. Utrzymywanie stałej temperatury – a co za tym idzie nie wychładzanie budynku – powoduje, że ściany i stropy nie mają szans zawilgotnieć. To z kolei ustrzeże nas przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynków mikroorganizmami, między innymi grzybami na ścianach. ponadto odpowiednia temepratura pozwala uniknąć przeziębień, które są szczególnie częste wiosną i jesienią.

Warto również pamiętać, że w okresach przejściowych odbiorcy decydują się na zakończenie dostaw ogrzewania oraz na ich wznowienie. Należy pamiętać, iż jest to oszczędność pozorna, albowiem w momencie zakończenia dostaw doprowadzamy do wychłodzenia elementów konstrukcyjnych. Wznawiając dostawy ciepła, w pierwszej kolejności następuje dogrzewanie stropów i ścian, a następnie pomieszczeń. W oczywisty sposób jest to powiązane z większym poborem ciepła, a co za tym idzie większymi kosztami.

Ciepło zdalaczynne dostarczane z ciepłowni lub elektrociepłowni jest optymalnym nośnikiem energii, albowiem dostawca dysponuje dużymi możliwościami technologicznymi oraz rozbudowaną siecią dystrybucyjną. Ważnym czynnikiem jest również koszt eksploatacji. W przypadku ciepła zdalaczynnego nie ma konieczności utrzymywania kotłowni, brak kosztów związanych z dozorem technicznym urządzeń grzewczych jak i z przeglądami eksploatacyjnymi. Węzeł cieplny zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż lokalna kotłownia. Ponadto różnica pomiędzy ciepłem zdalaczynnym a ciepłem z lokalnych kotłowni w zakresie kosztów wytwarzania 1 GJ energii jest bardzo niewielka. Zatem, jeśli na danym terenie jest dostępne ciepło zdalaczynne, to jest ono najwygodniejszym i optymalnym pod kątem kosztowym rozwiązaniem problemu zaopatrzenia w ciepło. Biorąc pod uwagę współeczesne normy jak i praktykę ekologiczną, można stwierdzić, że ciepło zdalaczynne zapewnia skuteczniejsze zabezpieczenia ekologiczne niż lokalna kotłownia. Warto więc podłączyć się do sieci zdalaczynnej, o ile jest taka możliwość.

Ciepłownia Siemianowice zachęca do kontaktu swoich odbiorców, zainteresowanych wprowadzeniem usługi “Ciepło przez cały rok”. Nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji.

*Opracowano na podstawie magazynu “Ciepło systemowe” oraz strony internetowej Ciepło Systemowe.